"Progres je nemožný bez zmeny a pre tých ktorí nevedia zmeniť svoje myslenie, nedokážu zmeniť nič."

George Bernard Shaw

Veríme, že svet môže byť krajším miestom pre život. Musíme však prestať s nekonečným plytvaním a vydať  sa zodpovednou cestou k trvalo udržateľnej budúcnosti.

Aranburu od dnešného dňa prestáva byť len predajca. Dnes predstavujeme vlastný produkt. Produkt, ktorému veríme, že je dobrým krokom do budúcna našej rodinnej firmy ako aj celej spoločnosti.

 

Predstavujeme vám tričká, ktoré sú vyrobené zo 100% bavlneného odpadu (odrezkov z výroby iných fabrík a zozbieraného textilného odpadu) . Vo svete sa recykluje len 15% odevného odpadu, pričom textil by sa mohol recyklovať na 95%. Kúpou trička aranburu recyklujete svoj šatník, konáte zodpovedne a neplytváte prírodnými zdrojmi.

 

>> Ponuka tričiek aranburu <<

 

Pre lepšie pochopenie odporúčame čítať ďalej a dozvieme sa pár smutných faktov.

 
 

- Globálny odevný trh ročne vyprodukuje 24 000 000 ton bavlny (24 miliónov ton)

- Dokopy sa z toho ušije 400 000 000 000 metrov štvorcových látky ( 400 bilónov m2)

 - Na túto výrobu sa ročne použie 100 000 000 000 KWH elektriky ( 1 trilión KWH )

- a keďze bavlna sa vyrába z bavlnovníka, ktorý je extrémne smädný, minie sa až 900 000 000 000 litrov vody (9 trilónov litrov)

- Textil by mohol byť recyklovaný až na 95%

- Aktuálne sa recykluje iba 15%

- Ročne sa vyhodí (skládky, spalovne) 3,5 milóny ton bavlny

- Ročne sa  400 miliónov m2 rifloviny vyhodí len tak odrezkami

 

 

Dospeli sme do doby, kedy fast fashion móda zahlcuje planétu a ničí náš ekosystém. Milóny kilometrov plantáží na pestovanie bavlny predstavujú pre našu prírodu katastrofický scenár. Neprimerané a neadekcátne podmienky pre zamestnancov vo výrobných halách na textil vo východných krajinách su už veľa krát zobrali svoju daň. Chemické ošetrovanie, farbenie a iné postupy ubližujú celému ekosystému , ktorý je atakovaný zo všetkých strán a nestíha sa regenerovať.

Textílný priemysel produkuje až 10% všetkých sklenníkových plynov a taktiež množstvo odpadu, ktoré je spojené priamo s ním. Znižovanie produkcie textilu by sa malo zaradiť medzi hlavné priority enviromentálnej krízy.

Poďme si povedať niečo o pestovaní bavlny. Vlákna bavlny pochádzajú z rastliny, ktorá nesie názov Bavlnovník a sú to vlastne vlákna celulózy. Ročná produkcia bavlny sa šplhá až na 28 miliónov ton a najväčšími pestovateľmi sú Inia, USA a Čína. Najväčším problémom pri pestovaní bavlny je vysoká spotreba vody a používanie pesticídov a herbicídov. Na jeden kg bavlny je potrebných až 10 000 litrov vody a teda na jedno bavlnené tričko sa spotrebuje 2700 litrov vody. Voda využívaná na tento na tento účel je väčšinou odčerpávaná z riek a prírodných rezervoárov, čo vedie k znižovaniu prietokov riek, hladiny podzemných vôd a ničeniu ekosystémov. Tento proces stojí aj za enviromentálnou katastrofou - zmiznutie 85% vody Aralského jazera. Pesticídy a herbicídy majú tiež zásluhu, nakoľko v značnej miere kontaminujú pitnú vodu a pôdu. Z vyššie spomenutých informácii, teda jasne vyplýva, že recyklácia bavlenených výrobkov je jedna z ciest ako znížiť znečistenie životného prostredia. 

Čo chce aranburu oblečenie zmeniť?

Nám v ARANBURU záleží na prírode a prostredí, v ktorom žijeme a preto nám nie je ľahostajný ani spôsob výroby produktov, ktoré ponúkame. Dlho sme sa snažili nájsť spôsob ako čo najviac pomôcť prírode a predsa vytvárať zaujímave produktu, ktoré nezaťažujú ekosystém. V rámci predaja iných značiek sa snažíme donútiť dodávateľov, k rôznym eko aktivitám ako je ekologické balenie a doprava, či priamo využívať ekologické
postupy pri výrobe textilu. Bohužial nakoľko sme iba autorizovaný predajcovia, nevieme prinútiť veľké značkové konglomeráty ku všetkým potrebným opatreniam a tak sme sa rozhodli vám priniesť niečo v čo veríme, niečo nové, niečo naše!


Ak ti záleží na prírode tak ako nám a nie je ti ľahostajný ani život ľudí, ktorý vyrábajú tvoje oblečenie, potom si na správnom mieste. Rozhodli sme sa ísť cestou udržateľnej módy, ktorú budeme podporovať zo všetkých síl. Ak to tak cítiš tiež, poď do toho s nami.

Ako sa vyrába aranburu oblečenie?

 

Aranburu oblečenie je zo 100% bavlny, a preto je pri nosení rovnako pohodlné ako vaše bežné oblečenie, avšak bavlnený materiál je už zo sekundárneho použitia. 

 

- Najskôr zozbierame (skúpime) odrezky látok, ktoré produkujú iné fabriky ako odpad. Zároveň skúpime textilný odpad zozbieraný v textilnych kontajneroch po celom svete.

- Použiteľnú textilny odpad zoradíme podľa farieb.

- Textilny opad rozdrvíme , rozsekáme a nanovo z neho utkáme látku.

- Tričká už nefarbíme (preto sme ich na začiatku triedili) a používame prirodzené farby ktoré nám z odpadu vzišli.

- Pri výrobe trička sme nepoužili ani čerstvú bavlnu a tým sme ušetrili až 2700 litrov vody.

- Pri výrobe sa nepoužívajú žiadne škodlivé chemikálie

- Štítky na ktorých je označenie trička sú z recyklovaného kartónu.

- Potlač je priehľadná ekologicka farba na vodnej báze ( veď to sami uvidíte , že to nie je ako bežné tričko )

 

 

 

VYBER SI ARANBURU TRIČKO